Melk zou gezond zijn omdat hier veel calcium in zit. Maar kan je dit zo wel zeggen? En waar heb je calcium eigenlijk voor nodig?

Functies van calcium

Calcium heeft de volgende functies:
– Nodig voor de opbouw van botten en tanden
– Zorgt voor informatieoverdracht binnen de lichaamscellen
– Belangrijk voor de werking van spieren en zenuwcellen
– Nodig voor de activering van een groot aantal enzymen (stoffen die helpen bij bepaalde processen)
– Speelt een onmisbare rol bij de regulering van de bloeddruk
– Heeft een functie bij de bloedstolling

Calciumtekort

Wanneer je een calciumtekort hebt kun je last krijgen van de volgende symptomen:
– Spierkrampen
– Verzwakking van je botten
– Tandbederf
– Slapeloosheid
– Hoge bloeddruk
– Migraine
– Allergieën
– Depressiviteit
– Doofheid
– Tintelingen in de handen en rond de mond

Voeding met calcium

In de volgende voedingsmiddelen komt vooral calcium voor:
– Aalbessen
– Groenten als boerenkool, broccoli, Chinese kool, groene kool, paprika, raapstelen, rabarber, spinazie, spruitjes en zuurkool
– Zeewier, kelp en zaden (vooral sesamzaad en zonnebloempitten)
– Noten
– Vijgen
– Volkorengraanproducten (vooral haver, quinoa en rogge)
– Peulvruchten
– Tomatenpuree
– Pure chocolade
– Sardienen en zalm
– Bieslook en sterrenkers
– Knoflook
– Zuivelproducten

Nadeel van melk

Zoals ik al zei wordt dus van melk gezegd dat hier veel calcium in zit. Dit is op zich wel waar. Maar omdat melk gepasteuriseerd en gehomogeniseerd wordt en dus een erg bewerkt product is wordt de zuurgraad verandert. Deze wordt zuurder. Hierdoor wordt bij het drinken van melk juist calcium uit het lichaam onttrokken om de zuurgraad van je lichaam weer goed te krijgen. Daarom is melk niet een goede optie om calcium binnen te krijgen. Tenzij je natuurlijk rauwe melk direct uit de koe drinkt, want deze is niet bewerkt.

Vitamine D en magnesium

Voor een goede werking van calcium voor de botopbouw zijn vitamine D en magnesium nodig. Wanneer er wel voldoende calcium in de voeding aanwezig is, maar er een tekort is aan vitamine D en/of magnesium kan nog steeds botontkalking ontstaan. Botontkalking hoeft dus niet als oorzaak een calciumtekort te hebben. Vitamine D krijg je vooral binnen door zonlicht. Magnesium zit in veel groenten en pijnboompitten zijn magnesiumbommetjes.

Heb je een calciumtekort, drink je melk en heb je calciumtabletten gekregen van de huisarts? Probeer eens om te stoppen met het drinken van melk en kijk eens of je zonder de pillen kunt. Ik denk het wel! 😉

Hoe zit het met calcium?
Getagd op:        

2 gedachten over “Hoe zit het met calcium?

  • 25 januari 2017 om 16:49
    Permalink

    Helemaal waar wat je zegt over calcium. Vaak weten we ook niet wat we innemen en zien we pas ergens verandering in, op het moment dat we ermee stoppen. Wat betreft vitamine D, is het goed om te zeggen dat het ook uit voeding komt. Met deze korte winterdagen lijkt het er anders op alsof we op dit moment geen vitamine D krijgen, terwijl dit goed met voeding te doen is. Vriendelijke groetjes, Annemiek

    • 27 januari 2017 om 16:34
      Permalink

      Dank voor je toevoeging! Je hebt inderdaad gelijk dat vitamine D niet alleen uit zonlicht komt.

Reacties zijn gesloten.