Van mijn schoonmoeder kreeg ik verse kurkuma! Wat je hiermee kunt lees je in deze blog.
Kurkuma
Kurkuma wordt ook wel geelwortel of koenjit genoemd. Er zijn 100 bekende soorten, maar de bekendste is Curcuma Longa. Het E-nummer E-100 staat voor kurkuma.
Werkt tegen kanker
De bekendste eigenschappen van kurkuma is dat het tegen kanker werkt. Ik heb zelf ook een pot kurkuma supplementen genomen zodra ik wist dat ik leveradenomen had, 3,5 jaar geleden. Adenomen zijn goedaardige tumoren. Maarja tumoren zijn tumoren en het kan in ieder geval geen kwaad om een tijdje kurkuma supplementen te nemen. Dus ik dacht ik neem gewoon 1 pot en dan stop ik weer. De adenomen waren inderdaad een half jaar later gekrompen. Maar of dat ook door de supplementen kwam of alleen doordat ik met de anticonceptiepil stopte zullen we nooit kunnen zeggen.
Andere werkingen
Verder zou het goed werken tegen galstenen, alzheimer, diabetes type 2, aderverkalking, prikkelbare darmsyndroom (noemen ze niet alle darmklachten zo waarvan de artsen niet weten wat het is? 😉 ), ontstekingsziekten zoals psoriasis en reuma en het helpt bij het ontgiften door de lever.
Hoe gebruiken?
Je kunt het raspen en dit door je eten doen. Je kunt kurkuma ook in heet water laten trekken om er thee van te maken. Schijnt ook lekker te zijn in combinatie met een stukje gember en een takje munt.
Hoe bewaren?
Ik had gelezen dat je het kan invriezen of een maand in de koelkast kan bewaren. Maar in de koelkast ging het schimmelen bij mij. Dus ik heb die stukken afgesneden en het ligt nu gewoon in een kastje. Daar lijkt het beter te blijven. Wat er officieel voor bedacht is kan ik niet vinden. Iemand een idee? 😉
Combinatie met zwarte peper
De piperine in zwarte peper zorgt ervoor dat kurkuma beter op te nemen is in je lichaam. De biobeschikbaarheid van kurkuma gaat door de piperine met 2000% omhoog! Ik gebruik altijd zwarte peper in mijn eten, vanwege de goede werking voor de lever. Dus als ik kurkuma gebruik (best vaak, vooral de gedroogde vorm) heb ik dat dus altijd in combinatie met zwarte peper.
Bron: De voedingswijzer – Juglen Zwaan

Interessant om zoveel info te lezen over adenomen. Had jij ook pijnklachten? Ik ben bijna 70 en heb er ook eentje waarschijnlijk, volgens echo ca. 2cm. Niet zo groot toch? MRI moet nog gedaan worden.
Het is al heel lang geleden dat ik de pil slikte dus dan zou het kunnen dat die adenoom er al behoorlijk lang zit. En nu dus pas pijnklachten. Hoe dan?
Of is de oorzaak van de adenoom iets anders en wat zou dat kunnen zijn? Vragen genoeg.
Je hebt een pot kurkuma supplement genomen, schrijf je. Welke is goed?
Wat voor soort(en) kruidenthee drink je? Welke kruiden?
Hoe gaat het nu met je?
Hi Marja, wat vervelend dat je even in een onzekere tijd bent beland. 2 cm is inderdaad niet groot (maar ik ben geen arts hè 😊) Ik gok dat ze het de komende tijd gaan volgen met MRI of echo. Ik had geen pijnklachten, al had ik wel vaak het idee dat er iets “in de weg” zat. Ze zeiden dat dat gevoel het niet kon zijn, maar dat geloof ik nog steeds niet helemaal. Misschien dat er iets in je hormoonhuishouding veranderd is waardoor dit is gekomen? Of wie weet hoe groot het was toen je nog wel de pil slikte en het nu per toeval gevonden is door je klachten die misschien op iets anders wijzen? De MRI maar even afwachten 😊 Ik had curcuma supplementen van Vitakruid, ik heb 1 pot gebruikt voor het geval het iets zou doen. Je zou dus ook kruidenthee met kurkuma kunnen drinken maar of dat effect heeft weet ik niet.
Ik ben inmiddels 2 zwangerschappen verder nadat ik te horen kreeg dat de adenomen weg waren. Tijdens de zwangerschappen ben ik opgevolgd met echo en ze zijn gelukkig niet terug gekomen. Ik hoef er nu ook niet meer voor terug om het te controleren. 😊
Lief dat je zo snel en uitgebreid reageert.
Wat fijn dat het goed gegaan is met je zwangerschappen! Dat was vast toch wel heel spannend.
Zijn de adenomen helemaal verdwenen?? Geweldig!
Hoe is het eigenlijk ontdekt bij jou, als je geen pijn had?
Ik drink al regelmatig thee met kurkuma en gebruik het ook bij koken. En ik ga (danzij jou) wat meer doen met de dingen die goed voor de lever zijn. Vandaag witlof gegeten 😄
Ja, de adenomen zijn helemaal weg. Er zit alleen bij mijn zij bij mijn ribben nog een FNH. Dit is meer bindweefsel achtig en kan geen kwaad. Het kan wel groter worden, maar zal nooit kapot kunnen gaan, dus hier hoeft niet voor gecheckt te worden.
Bij mij is het ontdekt toen ik voor de zoveelste keer bij de huisarts kwam met vermoeidheidsklachten. Mijn leverwaardes waren iets afwijkend en ik ben toen doorgestuurd naar de MDL arts. Deze wilde voor de zekerheid een echo doen en toen zagen ze een adenoom van 5 cm. Later met MRI bleken er nog 2 extra te zitten die kleiner waren. De leverwaardes zouden hier niks mee te maken kunnen hebben volgens de MDL arts dus dit was toeval dat het zo is gelopen. Die waardes trokken al snel weer bij trouwens 🤷♀️
Goed dat je let op dingen die goed zijn voor de lever. Dat kan sowieso nooit kwaad 😄